Ptaki zimą
Warto zorganizować w ogrodzie dokarmianie ptaków zimą. Jednak nie można tak po prostu rzucić im resztek ze stołu, bo bywają zwyczajnie zabójcze dla wielu gatunków.
Duża ilość chleba w pożywieniu wywołuje poważną chorobę – kwasicę oraz biegunki, a zjedzenie pokarmu solonego często prowadzi do śmierci wskutek zaburzenia gospodarki wodnej organizmu. Bardzo niebezpieczny jest pokarm zepsuty (np. spleśniały chleb) lub pieczywo namoczone i zamarznięte. Karma dostarczana przez człowieka jest zazwyczaj mało urozmaicona, co powoduje u ptaków niedobory składników pokarmowych i w efekcie osłabienie odporności.
Trzeba wiedzieć, że różne gatunki mają nieco inną lub zupełnie inną dietę:
- nasiona oleiste, zwłaszcza słonecznik – zjadane przez sikory, wróblowate (wróbel zwyczajny, wróbel mazurek) oraz łuszczaki (dzwońce, zięby, grubodzioby, gile)
- niesolone słonina, łój lub smalec – dla sikor, dzięciołów, kowalików
- nasiona zbóż (owsa, prosa itp.) – dla trznadli
- orzechy – dla sikor, dzięciołów, kowalików
- mieszanki tłuszczowo-nasienne (np. kule z łoju oraz nasion słonecznika, lnu, prosa itp.) - dla sikor, wróblowatych, łuszczaków, dzięcołów, kowalików
- owoce: jabłka, jarzębina, rodzynki – dla miękkojadów, przede wszystkim z rodziny drozdowatych, jak kos i kwiczoł.
Należy pamiętać o utrzymywaniu karmników w czystości, ponieważ dokarmianie zwiększa ryzyko rozprzestrzeniania się chorób, gdyż ptaki gromadzą się w jednym miejscu, poza tym często karma miesza się z odchodami. Do karmników przylatują ptaki różnych gatunków, które w naturze zwykle nie stykają się ze sobą bezpośrednio, rośnie więc ryzyko przenoszenia chorób i pasożytów.
Karma przygotowana przez człowieka nie jest atrakcyjniejsza niż naturalna i jeżeli ptaki będą miały dostęp do naturalnego pokarmu, to nie będą korzystały z dokarmiania.
Do roślin, których owoce są chętnie zjadane przez ptaki, należą krzewy ozdobne: berberysy, cis pospolity, dzikie róże, irgi, ligustr pospolity, mahonia pospolita, ognik szkarłatny i rokitnik wąskolistny. Smaczne owoce ma też kalina koralowa i winobluszcz pięciolistkowy, jednak opadają one już u progu zimy.
Jeśli pozwala na to miejsce, warto posadzić jabłoń ozdobną (rajskie jabłuszka), jarząb mączny i pospolity (jarzębina), a także głóg jednoszyjkowy i dwuszyjkowy oraz tarninę, które świetnie nadają się na żywopłoty. Warto też pozostawić w ogrodzie część zaschniętych pędów bylin i roślin jednorocznych z dojrzałymi nasionami (dużo ptaków bardzo lubi na przykład słoneczniki). Ptaki chętnie też odwiedzają bzy lilaki i pęcherznice kalinolistne, z których wydziobują dojrzałe nasiona.